Andrej Ludwik Mikałajeŭ OPs (Wojsza) (nicolaev) wrote,
Andrej Ludwik Mikałajeŭ OPs (Wojsza)
nicolaev

02.03.10. Komentar LM WKL

Komentar Ligi Monarchicznaj WKL da dyskusyi Poczobutta i GL:

Problem w Panów sporze polega na zasadniczej sprzeczności pomiędzy łacińskim i turańsko-bizantyjskim pojęciem "polityki", "aktywności". W światopoglądzie łacińskim istnieje pojęcie autonomii sfer polityki i kultury. To jest ten, kto formalnie nie uczestniczy w procesie wyborczym, z formalnego punktu widzenia w polityce nie uczestniczy, chociaż ma prawo wyrażać się o polityce zzewnątrz, nie biorąc udziału w działaniach.

W systemie wschodnim nie ma autonomii pojęć, więc każda wypowiedź która dotyczy w ten czy inny sposób polityka (nawet dotyczące sfery prywatnej), zagadnienie polityczne lub kulturowe, które na politykę wpływać może już jest uprawianiem polityki.

Łukaszenka działa na zasadzie tej ostatniej. Czy warto jednak tę zasadę wspierać? Jaki sens zachowywać polskość czy litewskość bez wierności zasadzie cywilizacyjnej? Myślę że tworzenie lub zachowanie "byzantyjskich czy turańskich Polaków" nie ma sensu. W perspektywie 50-100 lat oni zostaną Rosjanami (Rusinami, Białorusinami), lecz nie Polakami lub Litwinami.

Tags: belarus, internet, liga, litvania
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments